За пациенти

Информираме Ви, че по проекта HTA4Patients ще се проведат серия от онлайн тренировъчни срещи за Регламент 2021/2282 относно оценката на здравните технологии през месец май 2025 г. За участие в срещите е необходима регистрация, те са безплатни, достъпни за всички и ще се проведат на 4 езика. График на срещите: 07 май (18:00 CEST) – среща на португалски 13 май (15:00 CEST) – среща на чешки 21 май (15:00 CEST) – среща на френски 26 май (10:00 CEST) – среща на английски Повече информация може да намерите на следния линк: https://eupati.eu/hta4patients/">https://eupati.eu/hta4patients/

Не пропускайте да се запознаете и с обучителните курсове, насочени към пациентите, във връзка с Регламент 2021/2282 относно оценката на здравните технологии, разработени от:

EUPATI (Европейска пациентска академия за терапевтични иновации), достъпен на следния линк: https://learning.eupati.eu/course/view.php?id=70">https://learning.eupati.eu/course/view.php?id=70 ,
EUCAPA (Изграждане на европейски капацитет за пациенти), достъпен на следния линк: https://www.eucapa.eu/trainings/introductory">https://www.eucapa.eu/trainings/introductory "


През 2021 г. Европейският съюз (ЕС) прие Регламента за оценка на здравните технологии (HTAR), който има за цел да хармонизира, подобри и насърчи сътрудничеството в областта на оценката на здравните технологии (ОЗТ) в целия ЕС, както и между различните ОЗТ органи на държавите членки.

Регламентът ще започне да се прилага от 2025 г. като очакванията са новата инициатива да допринесе за подобряването на достъпа на пациентите в ЕС до иновативни технологии в областта на здравеопазването (лекарства и някои медицински изделия), да се осигури ефикасно използване на ресурсите и да се повиши качеството на ОЗТ в целия Съюз.

Подробна информация за регламента за оценка на здравните технологии можете да се намери на уебсайта на Европейската комисия: EU Health Technology Assessment Regulation

Изключителна национална компетентност остават дейностите по оценка на неклиничната част (икономическа, социална, бюджетна) от ОЗТ, както и решенията на националните органи относно ценообразуване и реимбурсиране на здравните технологии.

Мрежата на заинтересованите страни (Stakeholder Network)

Основната цел на Мрежата на заинтересованите страни е да бъде улеснен редовния диалог между европейските организации на заинтересованите страни и Координационната група.

Ролята на Мрежата на заинтересованите страни в ОЗТ процеса се различава от ролята на заинтересованите организации и пациенти, клиничните експерти и другите експерти, които се избират и се консултират при изготвянето на всяка конкретна съвместна научна консултация и/или съвместна клинична оценка.

Членовете на Мрежата на заинтересованите страни могат да дават съвети и да помагат за идентифицирането на потенциални експерти от страна на пациентите, които имат познания в областта на ОЗТ.

Заинтересовани организации и пациенти, клинични експерти и други експерти

Пациентите могат да бъдат включени в процеса по изготвяне на съвместната клинична оценка, чрез споделяне на данни и информация. Те могат да предоставят информация като отделни пациенти за собствения си опит, нужди и перспективи или за т.нар. колективен опит и перспектива.

Подробни правила и ред за консултиране на заинтересованите организации и пациенти, клиничните експерти и други експерти са разписани в РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2024/1381 НА КОМИСИЯТА от 23 май 2024 година за установяване, съгласно Регламент (ЕС) 2021/2282 относно оценката на здравните технологии, на процедурни правила за взаимодействието по време на изготвянето и актуализацията на съвместни клинични оценки на лекарствени продукти за хуманна употреба на равнището на Съюза, за обмена на информация във връзка с това изготвяне и тази актуализация и за участието в тях, както и за установяване на образци за тези съвместни клинични оценки.

Регламентът е публикуван в Официален вестник на Съюза на 24 май 2024 г.
Официалният текст на акта и анексите към него е достъпен на следния линк: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2024/1381/oj

С цел изграждане на капацитет сред заинтересованите организации, пациенти и експерти, програмата EU4health съфинансира проект „Изграждане на европейски капацитет за пациенти“ (EUCAPA). Това е текуща двугодишна инициатива за предоставяне на различни видове курсове за обучение. Проектът има за цел да гарантира, че пациентите и пациентските организации разполагат с необходимите знания, за да участват от самото начало в съвместния процес по ОЗТ.

Повече информация за проекта може да бъде открита на: https://www.eucapa.eu/

УЧАСТИЕ НА ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ